Macierzyństwo :)

czyli jak dziecko zmienia kobietę (i mężczyznę)

Słodka ciąża, czyli słów kilka o cukrzycy ciążowej 2 listopada 2010

Filed under: ciąża,dziecko — mamadorota @ 07:02
Tags: , ,

Postanowiłam wrócić trochę do tematów ciążowych.

Cukrzyca jest tematem, który zaczyna interesować kobiety w ciąży zwykle w momencie robienia obciążenia glukozą 50g, czyli w okolicach 24-28 tygodnia ciąży (przy pierwszej ciąży), bądź od początku kolejnej ciąży, jeśli w poprzedniej pojawiła się cukrzyca (pewnie nie każda, ale warto wtedy o tym pomyśleć). Jest to standardowe badanie, które wykonuje się wszystkim kobietom w ciąży (a przynajmniej powinno się wykonywać) i ma za zadanie stwierdzić czy nie występuje problem z tolerancją glukozy.

Badanie to robi się takim etapie, ponieważ właśnie wtedy łożysko zaczyna działać w 100% i to ono zwykle jest sprawcą całego zamieszania.

No dobrze to może zacznę od początku. Ważną rzeczą są wyniki i normy jakie obowiązują przy takim badaniu. W przypadku obciążenia 50g glukozy mamy następujące normy (dla badania robionego godzinę po wypiciu glukozy):

  • do 140ml 1h obciążeniu – wynik poprawny
  • 140-180ml po obciążeniu – wynik, który kwalifikuje kobietę do testu diagnostycznego (czyli obciążenia 75g glukozy)
  • powyżej 180ml – cukrzyca ciążowa.

Z istotnych rzeczy – do tego badania nie trzeba się przygotowywać w żadne sposób i można je zrobić o dowolnej porze dnia.

Jeśli będzie konieczność wykonania testu diagnostycznego, to wtedy trzeba go wykonać na czczo. Przy 50g glukozy nie ma tak naprawdę takiego obowiązku. Jeszcze jedna uwaga w kwestii wypijania glukozy – w smaku przypomina rozpuszczony cukier puder. Wiele osób pewnie wam mówiło, że możecie bezpiecznie wcisnąć pół cytryny, żeby było łatwiej wypić – TO NIE DO KOŃCA PRAWDA!!!!. Po wypiciu możecie zagryźć plasterkiem cytryny, ale nie należy jej dodawać do wypijanego płynu, gdyż może zafałszować wynik – w końcu cytryna zawiera cukier. Jeśli się nie ma cukrzycy, nie zmieniło by to wyniku, ale jeśli ma się wynik podejrzany… tutaj może mieć to duże znaczenie, a po co przysparzać sobie dodatkowych zmartwień?

Jeśli chodzi ogólnie o przygotowanie się do testu obciążającego, to nie należy nagle na kilka dni przed testem zmieniać diety, chodzi o sprawdzenie jak wasz organizm radzi sobie z cukrem. Jeśli nawet wyjdzie Wam cukrzyca w ciąży nie jest to wyrok. Zostaniecie skierowane do poradni diabetologicznej i tam podpowiedzą Wam co jeść  a czego unikać. Dla uspokojenia – Wam z tego powodu nic nie grozi (nie jest to zadne wyrok ani tragedia – chociaż może się zdarzyć, że np. paniw  laboratorium Was nastraszy), a jeśli będziecie przestrzegać zaleceń lekarza Wasze dziecko przejdzie przez ciążę bez najmniejszego uszczerbku na zdrowiu jak gdyby nigdy nic ;).

Przy następnej okazji postaram się Wam napisać więcej na temat diety w cukrzycy ciążowej i podpowiedzieć co jeść, a czego unikać. Myślę, że będzie to ważna wiedza zwłaszcza dla tych, które chciałyby uniknąć cukrzycy – taka zmiana diety jest zdrowa dla każdej kobiety w ciąży, niezależnie czy będzie miała cukrzycę czy nie – dieta jest również ważna, aby uniknąć cukrzycy w przyszłości.

Reklamy
 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s